WWW.SİHİRBAZLİK.FORUMDİZİNİ.ORG

Sihirbazlıklarımız,Sihirler,Sihirbazlıklar,Sihirbazlik,Bilmeceler,Hikayeler,Zeka Soruları,Zor Numaralar,Merak Edilen Numaralar,Online Oyun Bölümü,Metin2, Hile,İkariam,Hileleri,Travian,Hileleri....Saymakla Biter Mi Hiç!Hepsi Ve Daha Fazlası İçin BU SİTE!!!


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Vaha Ele Geçirme

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Vaha Ele Geçirme Bir Çarş. Mayıs 19, 2010 10:33 pm

Admin

avatar
Admin
Travian oyunundaki en önemli olgulardan bir tanesi de vahalardır. Vahalar, içinde hayvanların yaşadığı, fakat içindeki hayvanları öldürdüğünüzde kahramanınızla kendi köyünüze bağlayabildiğiniz, ve hammadde üretiminizi arttıran alanlardır.

Oyunda elbette vahalarla ilgili bazı küçük ayrıntılar bulunur. Örneğin oyun haritanıza tıkladığınızda köyünüz haritanın merkezinde yer alırken görebildiğiniz vahalara sahip olabilirsiniz. Plus hesap kullanmıyorsanız, bu, köyünüzün üretimini arttırmak için kullanabileceğiniz bir vahanın sizden yatay ve dikey olarak en fazla 3 sektör uzakta olabileceği anlamına gelir. Plus hesap kullananlar için bu uzaklık 7 sektördür. (Para kazan, Travian'ı altınla oyna)

Sadece haritanızı açtığınızda gördüğünüz vahaları köyünüze bağlayabilseniz de, oyundaki her vahaya saldırabilirsiniz. Vahada yaşayan, sıçan, yılan, kurt, domuz, fil, ayı gibi hayvanların
tahıl tüketimine göre, vahalara saldırdığınızda öldürdüğünüz hayvanlar, (ve tabi sizden ölenler de) kahramanınızın seviyesinin yükselmesine yarar. Gerçek oyunculara saldırmaktan korkan tırsak oyuncuların kahramanları ömürlerini vahalardaki sıçanla örümcekle uğraşarak geçirir.


Vaha ele geçirmek için ne yapmak gerekir?

Vahayı ele geçirmek için öncelikle köyünüzle aynı haritada görünmesi gerekir.

Vaha ele geçirmek, köyünüzdeki Kahraman Kışlası'nın seviyesiyle doğrudan ilgilidir. Öyle ki, Kahraman Kışlası seviye 10'dabir tane vaha, seviye 15'te iki tane vaha, seviye 20'de üç tane vaha almak mümkündür.

Vaha alabilmek için, vahadaki tüm hayvanları öldürmeniz gerekir. Vahada bir tek hayvan bile kalsa o vahayı almanız mümkün değildir.

Vahayı ele geçirmeniz için kahramanınızın saldırıya katılması zorunludur. Hayvanları bitirseniz bile, vahaya kahramanla saldırmadan o vahanın size geçmesi mümkün değildir.

Vahalara saldıracağınız zaman, ilk saldırıları kesinlikle Yağmalama modunda yapmak zorundasınızdır. Kimse içinde hayvan olan bir vahaya ilk saldırısını normal modda yapamaz.

Vahaya yaptığınız saldırılarda alabileceğiniz ganimet en fazla 400'er hammaddedir.


Peki ya vaha bir başkasınınsa?

Şu ana kadar anlattıklarım, vahanın bir köye bağlı olmadığı, içinde hayvanların yaşadığı haliyle ilgili olarak geçerliydi. Elbette vaha birinin eline geçtikten sonra da değişik durumlar söz konusudur.


Bunlardan en çok düşülen birincisi, kendi vahanızdan ganimet elde edemeyeceğinizdir. Kısacası, kendi vahanızı yağmalayamazsınız. Askerlerinizi kendi vahanıza saldırı yapmak için gönderebilirsiniz. Onlar da vahadan elleri boş dönmezler, ganimet alırlar. Pek çok acemi
oyuncunun yaptığı hata, bunun bedavadan hammadde sahibi olmasına yaradığını sanmasıdır. Oysa ki, kendi vahanıza saldırdığınızda, askerlerinizin aldığı hammadde, sadece kendi Hammadde Deponuz ve Tahıl Ambarınızdaki ürünlerdir. Yani kendi vahanıza saldırdığınızda boştan yere askerlerinizi yormuş olursunuz.

Başka oyuncunun vahasını ele geçirebilmek için, yine o vahaya kahramanınızla saldırmanız gerekir. Vaha almak da yine köy almaya benzer. Yani aynı vahaya birkaç kez üst üste saldırı yapmanız gerekir. Tabi bu sefer saldırıyı normal modda yapmanız da bir şarttır.

Travian'daki acemi oyuncuların yaptıkları temel hatalardan bir tanesi de, vahalarında asker bulundurmamalarıdır. Ben özellikle gelişmiş oyuncuları yağmalamak için onların vahalarına saldırmayı tercih ederim. Vahada askeri yok mu, var mı diye önce bir gözetleme
atarım. Pek çok oyuncunun vahası başı boş bir halde olduğu için gözetlemeyi bile fark edemezler. Gözetlemenin ardından hammaddelerinin bol olduğu ve oyuncunun uyuduğunu düşündüğüm bir anda saldırıyı gerçekleştiririm. Böylelikle hiç kayıpsız ve zahmetsizce hammaddelerimi alırım. Tabi bu haldeyken, vahayı yağmaladığınızda, vahanın bağlı olduğu köydeki hammaddeleri alacağınızı belirtmem gerekir.

Eğer bir vaha sahibiyseniz ve benim burada anlattığım türde yağmalanmaktan korunmak istiyorsanız, size askerlerinizi sürekli olarak dolaştırmanızı tavsiye ederim. Askerlerinizibir köyde bir vahada tutarsanız, bu şekilde sizi piştileyemezler. Ama elbette Travian'da
hiçbir zaman düzenli hareketleri desteklemediğimi de bilmenizi isterim. Oyunda başarılı olmanız hem saldırıda, hem de savunmada sürprizli oynamanıza bağlıdır bence. Yani düşmanı, sizin hareketlerinizi önceden bilme imkanı vermeyin.


Kaç çeşit vaha vardır, ne işe yarar bunlar?

Travian'da vahalar da çeşit çeşittir. Odun, tuğla, demir ve tahıl olmak üzere dört çeşit hammadde olduğuna ve vahalar da hammadde üretimini arttırmak için kullanıldığına göre, en temel vaha biriminin tek tek hammadde üretimini yüzde 25 arttıran vahalar olduğunu söyleyebiliriz.
Yani,yüzde 25 odun, yüzde 25 tuğla, yüzde 25 demir, yüzde 25 tahıl vahaları bulunur. Bunlar açık konuşmak gerekirse, benim diğer vaha türleri dururken pek de yüzüne bakmadığım vaha türleridir.


İkinci vaha türü ise, yüzde 25 odun, tuğla ya da demirle birlikte, yüzde 25 de tahıl üretimini arttıran vahalardır. Bu vaha türü için komşunuzla papaz olmaya değer.

Benim en sevdiğimvaha türü ise, yüzde 50 tahıl üretimini arttıran vahadır. Bunun için bırakın komşumla papaz olmayı, birliğiyle bile tek başıma savaşmayı göze alırım. Oyundaki en önemli hammaddenin tahıl olduğunu hep söyledim. Bunu yüzde elli arttırmak için de her şeyi
yaparım. Düşünün, merkez köyünüze ya da daha da ağzımızı sulandıralım, 15 tarlalı merkez köyünüze yüzde ellilik bir tahıl vahası ekliyorsunuz. Daha ne isteyebilirsiniz ki? Elbette ikincisini!

Bu açıdan baktığınızda, yüzde 25lik tahıl vahası da gayet iyi bir vahadır. Ama tabi, hem tahıl, hem hammadde arttırımı, ya da yüzde ellilik dururken onun yüzüne pek bakılmaz.
Kahraman Kışlası masrafına değer mi?

Travian'da pek çok oyuncu, Kahraman Kışlasının masraflarından şikayetçi. Özellikle tahıl vahaları söz konusu olduğunda bence yaptığınız masrafa değiyor.

Ancak söz konusu köy, merkez köyünüz değilse, bence normal, bildiğimiz 6 tarlalı köyde Kahraman Kışlasını 15. seviyeden fazla kurmanıza gerek yoktur. Çünkü 15. seviyeden sonra Kahraman Kışlasını kurmak için hem ikinci Hammadde Deposu kurmanız, hem de saatlik 250-300 hammadde artışı için yüzbinlerce hammadde harcamanız gerekir. O nedenle, merkez
dışındaki köylerinizde üçüncü bir vaha almaya sadece eğer 9 ya da 15 tarlalı köyler söz konusuysa sıcak bakıyorum.

http://sihirbazlik.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz